Поради батькам п'ятиклаників

Дата: 9 вересня 2020 о 05:56

Шановні батьки, ось ваші діти переступили поріг середньої школи. Наче ще не дорослі, але вже й не першачки. Перехід учнів з 4-го у 5-й клас супроводжується певними адаптаційнийним періодом. Хтось швидко звикає до нового формату навчання у 5-му класі, до обстановки, до менери викладання вчителів, а їх у 5-му класі їх вже багато в порівнянні з 4-м. Комусь для цього потрібно більше часу. Все залежить від певних факторів та аспектів. Основними з них є:
- Фізіологічний. Діти під час літніх канікул мали більше свободи. Вони прокидалися пізніше, більше рухалися, бігали. А тут ще карантин вніс свої корективи. Цей час збільшився з 3 місяців до півроку. І тут, прийшовши до школи, потрібно сидіти за партою, та ще й інколи в 5-му класі більше уроків ніж у 4-му. Все це є фізіологічним стресом для дитини, фізіологічною напругою. А будь-який стрес впливає на нервову систему. Щоб нервова система не виснажувалися, в такому випадку потрібно дати дитині порухатися в певний час, відпочити, робити фізкультхвилинки.

- Інтелектуальний. Якість матеріалу, специфіка відрізняється від матеріалу в молодший школі. Інформації, яку потрібно засвоїти, багато, часто матеріал складніший. Учням потрібно більше часу для вивчення, для повторення. І цей час потрібно їм виділяти, навіть якщо дитина просто хоче відпочити.

- Психологічний. Перейшовши у 5-й клас, дітям потрібно звикати до нових вчителів, до нових обставин, запам'ятовувати їх імена, звикнути до їх в менери викладання. Тому потрібно з розумінням ставитися до їх емоцій, поведінки, до їх ставлення до оточуючого.

Також на адаптацію в середній школі впливає ряд факторів:
- Особливості темпераменту та нервової системи;
- Характерологічні якості;
- Наявність ресурсів для вивільнення енергії та релаксації..

Чим батьки можуть допомогти своїм дітям в цей період?
1. Контроль за дитиною. Дуже часто батьки, відпускаючи дітей у 5-й клас, пускають їх у самостійне плавання, вважаючи, що дитина подорослішала, зможе справитися сама. Але в такий важливий період потрібно продовжувати контроль  над виконанням домашніх  завдань, навіть інколи показати, що потрібно зробити. яка вправа задана додому. Певну самостійність краще давати дітям на початку навчання у 4-му класі або вже у 6-му.

2. Допомога дитині. На порозі 5-го класу учні потребують допомоги дорослих. Інколи разом виконати завдання. десь підказати. десь разом знайти потрібну інформацію. І не потрібно їм в цьому відмовляти. Але. батьки мають зрозуміти. що тільки допомога. а не виконувати все задитину.

3.Надмірні навантаження. В цей важливий період дитину особливо не потрібно перегружати як фізично так і емоційно. Наприклад, мама дуже хоче підтягнути дитині англійську, відвезти її до репетитора. Але це краще зробити у 2-му семестрі 5-го класу або на початку 6-го.

4. Довірчі відносини. Намагайтеся щодня запитувати дитину про її справи в школі. І це стосується не тільки уроків, а взагалі, що було цікавого, що сподобалося, що не сподобалося, що запам'яталось. Якщо ви дізналися, Що дитина вчинила погано — не сваріть дитину, намагайтеся зрозуміти її, та пояснити її помилки. Ніколи не обговорюйте дитину, обговорюйте її вчинки.

5. Створення ресурсів для відновлення. Запитайте дитину, чим би вона хотіла займатися. Можливо відвести її на певні гуртки: танці, співи, курси фортепіано. Але це тільки в тому випадку якщо дитина сама хоче і це приносить їй задоволення. Пам'ятайте про надмірне навантаження.

І тільки спільними зусиллями дитина легко зможе подолати цей період. Буде щасливою, радісною, сповненою сил і енергії.