МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я: ЯК ПОДБАТИ ПРО СЕБЕ?
Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні аспекти. Як зрозуміти, що стан душевного здоров’я вийшов із рівноваги та настав час звернутися до психотерапевта?
Що таке ментальне здоров’я ?
Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.
Психічно здорова людина:
- може розрізняти свої емоції, керувати ними та гармонійно функціонувати;
- здатна спілкуватися і будувати стосунки з іншими;
- розвивається й навчається;
- позитивно оцінює себе, приймає та любить;
- приймає власні тверді рішення;
- нормально адаптовується до нових умов життя;
- може розв’язувати проблеми.
Здатність отримувати задоволення від життя — основна риса ментально здорової людини.
Навесні 2022 року Олена Зеленська в особистому спілкуванні звернулася до перших леді США, Польщі та Ізраїлю, королеви Бельгії з пропозицією підтримати ініціативу щодо ментального здоров'я в Україні.
У грудні 2022-го ініціатива мала назву «Національна програма психічного здоров'я та психосоціальної підтримки».
З огляду на упередження щодо терміну «психічне здоров'я», було прийнято рішення у комунікації використовувати «ментальне». Коректною назвою на сьогодні є Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської.
Сторінку створено для надання психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров'я.
Протягом першого тижня жовтня, до Всесвітнього дня ментального здоров'я - 10 жовтня, в нашому ліцеї практичним психологом та соціальним педагогом було проведено ряд заходів щодо важливості психічного здоров'я та турботи про нього.
З учнями початкових класів було проведено пізнавальні заняття, виховні години, спортивні вікторини, ігри та руханки.
Учні 5-11 класів обговорили питання турботи про своє психічне здоров'я під час тренінгових занять : " Психічне здоров'я. Як його вберегти?", " Здоров'я - цінність нашого життя", " Ментальне здоров'я", диспутів: " Чому важливо дбати про ментальне здоров'я ?", " Як подолати стрес?" , " Настрій та здоров'я". Також в ліцеї існує " Галерея ментального здоров'я " де учні, вчителі та батьки можуть ознайомитись з поняттям " ментальне здоров'я", якими є ознаки проблем із психічним здоров'ям і чому не варто їх ігнорувати, різними кінезіологічними вправами для подолання страху та стресу, рекомендаціями як захистити дитячу психіку під час війни, а також телефонамидовіри, гарячих ліній.
Фахівцями Центру життєстійкості Томашпільської ТГ проведено заняття з учнями Гнатківсьго академічного ліцею "Сміливо крокуємо до ментального здоров'я" через Квест - гру "Ментальне здоров'я".