Розвиток креативного мислення учнів

Дата: 1 квітня 2020 о 13:41

Розвиток креативного мислення учнів

Поняття “креативність”, її сутність. Термін “креативність” походить від латинського слова creatio (створення). Раніше в науковій літературі активно послуговувалися поняттям “творчі здібності”, однак пізніше воно було потіснене запозиченим з англійської “креативність” . Цей термін у педагогіці та психології набув поширення в 60-і роки ХХ століття. Проте зміст поняття “креативність” не можна визначити достатньо чітко та однозначно, оскільки досі не запропоновано єдиного підходу або концепції до його трактування. Тільки в зарубіжній психології існує близько сотні його визначень . Здебільшого креативність розуміють як “творчі здібності індивіда, що характеризуються здатністю до продукування принципово нових ідей і що входять у структуру обдарованості в якості незалежного фактора” . Отже, креативність визначають як здатність людини до творчості.

Водночас наявна різниця між змістом понять “творчість” і “креативність”. Креативність означає здатність продукувати оригінальні, цікаві та незвичні ідеї, швидко вирішувати проблемні ситуації, відхиляючись від традиційних схем мислення. Натомість “творчість” тлумачиться як “психологічний процес створення нових цінностей, ніби продовження і заміна дитячої гри. Діяльність, результатом якої є створення нових матеріальних і духовних цінностей”

Дослідниками виокремлено шість параметрів-характеристик креативності :

• здатність до знаходження і формулювання проблеми;
  • здатність до генерування великої кількості ідей;
  • гнучкість як уміння продумування різноманітних ідей;
  • оригінальність – властивість відповідати на стимули нестандартно;
  • здатність удосконалювати об’єкт, додаючи деталі;
  • уміння розв’язувати проблеми, тобто здатність до аналізу й синтезу.
  • Безумовно, креативність як особистісна якість потребує постійного вдосконалення . Природжені й набуті якості людини взаємопов’язані і не підлягають чіткому розмежуванню. Для того, щоб природжена креативність особистості реалізувалася у творчій продуктивній діяльності, необхідно не тільки забезпечити психолого-педагогічний супровід розвитку креативності, а й цілеспрямований педагогічний вплив на особистість для формування певних якостей, що забезпечать їй успіх у творчій діяльності. Формування професійних умінь і навичок, активізація креативного потенціалу особистості відбувається у процесі навчання і практики.
  • Вправи для розвитку креативного мислення:
  • Вправа “Асоціації”.

Учням пропонується назвати якомога більше слів, що асоціюються з певним терміном, наприклад:

Дифузія – перемішування, молекули, проникнення тощо; електричний струм – потік, електрони, рух, опір тощо.

Бухгалтерський баланс – рівність, звіт, грошова оцінка тощо; каса – гроші, сейф, готівкові кошти тощо.

Вправа “Що спільного?”.

Учням пропонується визначити, що спільного між спеціальним виразом (терміном, процесом, явищем тощо) та певним звичайним, життєвим, для прикладу:

Що спільного між виразами “атомна реакція” та “горіння сірника”; “збиральна лінза” та “супутникова антена”?

Що спільного між виразами “нараховувати заробітну плату” та “нарізати хліб”; “видавати товар” і “шити плаття”?

Вправа “Чим відрізняються?”.

Учням пропонується знайти якомога більше відмінностей між певними термінами, процесами, явищами тощо, наприклад:

Чим відрізняються тиск і сила; робота і потужність?

Чим відрізняються активні рахунки і пасивні рахунки; каса і рахунок у банку?